HKHK puidueriala õpetajad TREDU ametikoolisErasmus+ projekt „Head oskused annavad ameti“ viis puiduosakonna õpetajad üle pika aja õpirändesse. Janne, Epp, Margus ja Mariliis külastasid 31.10-3.11.2021  Soomes, Tamperes asuvat TREDU ametikooli.

Külastuse eesmärgiks oli leida uusi kontakte ja praktikakohti  puidu- ja käsitöö osakonna õpilastele.  Samas saime tutvuda ka teiste, seal koolis pakutavate erialadega. Kool on õpetatavate erialade poolest väga sarnane meie kooliga, kus on mitmed erinevad ehitusega seotud erialad, samuti ka pagar, IT, hooldustöötajad, lapsehoidjad ja loodusturism.

TREDU kool on väga suur, seal õpib kokku 20 000 õpilast, nii noored kui ka täiskasvanud ning erinevaid õppehooneid, mis asetsevad eri piirkondades, on kokku 14.

Meie külastasime Tampere linnas asuvat puidu osakonda (wood industry) ning kesklinnas asuvat tekstiili ja disaini eriala õppehoonet. Veel külastasime Tampere linnast väljas Lempääläs asuvat koolihoonet, kus meid huvitas tekstiili ja moe (textile and fashion) ning sisekujundaja (interior artisan) eriala. Õppehoonetes tehti meile erialadest ja õppesisust väga põhjalik tutvustus, suur rõhk on projektõppel mis on tihti koostöös kohalike ettevõtetega. Hästi oluline on ettevõtte praktika, esimese kursuse õpilased lähevad juba peale paari kuu möödumist ettevõtetesse. Õpe on väga individuaalne ning paindlik, iga õpilane õpib omas tempos ja õppe lõpetamine sõltub omandatud oskustest.

Väga huvitav oli nende VÕTA-süsteem, kus õpilasega koos kaardistati ära tema eelnevad kogemused töömaailmas või koolis. Juhul kui puudusid vajalikud dokumendid, siis õpilane teegi proovitöö kus oma oskusi demonstreeris ja need hinnati ning võeti arvesse.

TREDU kool on väga huvitatud meiega koostööst ja on valmis vastu võtma meie praktikante, nii noori kui täiskasvanuid. Leppisime kokku, et kui olukord lubab, siis juba 2022 veebruaris lähevad meie õpilased Soome välispraktikale.

Lisaks koolile külastasime ka kahte puidutöö ettevõtet, neist üks asub Tampere linnas ja teine 70 km eemal. Väga põnev oli näha kuidas toimub töö väikeses ettevõttes ja mis tooteid seal valmistatakse. Tampere linnas asuv ettevõte Verhoiluliike MVartianen on meile juba varasemast tuttav ja sealne juhendaja Mauri Vartiainen väga suurte kogemustega sadulsepp. Rõõm on tõdeda, et nad on endiselt koostööst väga huvitatud ja meie õpilasetega väga rahul.

Teine ettevõte Verhoiluliike Wiik OÜ on meie jaoks täiesti uus kontakt. Selles ettevõttes tegeletakse peamiselt puidu viimistlemise ja restaureerimisega, väga palju on ka polsterdustöid. Ka nemad on väga huvitatud meie praktikantidest ja esimesi oodatakse juba alates veebruari kuust.

Õpiränne andis meile palju inspiratsiooni ja mõtteid edasiseks koostööks. Loodame, et sellel õppeaastal saame jälle Erasmusega edasi minna, sest huvi oma tööd ja õpinguid välissuhetega rikastada on suur nii õpetajate kui õppijate seas.

Margus Krips
puiduosakonna juhataja