HKHK-SIVE-projektiga-LeedusErasmus+ projekti “Sustainability in Vocational Education”(SIVE) eelviimane kohtumine viis HKHK reisisellid Leedu Vabariigi suuruselt neljandasse linna Šiauliasse,  päikeselinna. Meie meeskonda kuulusid: : Liis Rüü, Airi Aavik, Pille Alekand,  Merle Zibo ja tisleri eriala õpilased Sander Tülp, Rain Toomas, Kirke Maria Len ning IT õpilane Dajana Mähdi. Lisaks Eestile osalesid projekti kohtumisel Saksamaa, Türgi, Iirimaa, Rumeenia, Hispaania ja Leedu esindajad, igast vähemalt neli õpetajat ja õpilast. SIVE projekti teemaks on keskkonnahoid.

Kohe esimesel päeval tegime omalt poolt ettekande teemal, kuidas saame kaasa aidata, et maailm oleks ilusam, parem ja puhtam paik meie kõigi jaoks. Ettekande tegi õpetaja Liis Rüü koos õpilastega. Õpilased rääkisid, kuidas nemad  keskkonda hoiavad ning Sander viis läbi ka selle teemalise viktoriini, mis tekitas mõnusat elevust.

Nädala jooksul nägime palju huvitavaid ja põnevaid kohti kuhu poleks ise osanud uudistama minna. Näiteks, külastasime piirkonna mitteohtlike jäätmete sorteerimise keskust, mis loodi 2007. aastal. Olime üllatunud, kui puhas võib olla üks prügimägi, olime ette kujutanud midagi muud. Meil avanes võimalus käia ka Leedu partnerkoolis. Vastuvõtt oli väga soe, ringkäik koolimajas andis ülevaate erialadest, mida selles koolis õpetati. Kuna nad õpetasid tehnika ja mehaanikaga seotud erialasid, siis oli meil uudistamist küll ja veel. Viimasel päeval toimus 4 km pikkune matk Leedu ühes suurimas rahvuspargis, mille vältel nägime kaunist loodust, kuulsime legendi hiiglastest ja paitasime teraapia hobuseid. Matk lõppes sealses loodusmajas. Otse loomulikult ei saa ükski Leedu-reis mööduda ilma Ristimäel ja Palangas käimata! Nii õpilased, kui ka õpetajad asetasid Ristimäele oma isikliku risti, mille sai kohapealt osta ning peale kirjutada oma soovi. Palanga väljasõidu ajal oli meil ka väike kohustus käia ära kohalikul promenaadil, sest nagu meile öeldi: “Kes pole promenaadil käinud, see pole Palangas olnud.”

Õpilaste arvates oli kolmapäev kõige huvitavam päev, kuna me käisime ehitamas tulevikulinna (“City of the future“) Šiauliai Noorte Tehnilise Loomingu Keskuses. See oli omamoodi huvikool, kus noored said käia pärast koolipäeva lõppu ning selle vältel. Kõikide maade õpilased jagati gruppidesse: kokku moodustati  5 meeskonda. Eesmärgiks oli panna õpilased omavahel suhtlema, mõtlema tulevikulinna arhitektuuri ja probleemide üle ning jätkusuutlikult lahendama vähemalt kolme võimalikku probleemi nagu näiteks puhta veega varustatus, energia saamine, ülerahvastatus, maa otstarbekas kasutamine jne. Ülesande sooritamiseks oli aega 40 minutit, ehitusmaterjali saamiseks tuli seda, kas vahetada või osta teistelt meeskondadelt nii, et tulemusena jääks 100 eurost alles vähemalt 40. Lisaks tuli välja mõelda linna nimi ja legend. Kõik lõppes oma linna esitlusega publikule ja kohtunikele.

Õpilased leidsid ka seda, et tänu projektis osalemisele said nad rakendada ja arendada oma inglise keele oskust. Rõõm on ka paljude rahvusvaheliste sõprade üle, kes loodetavasti jäävad kogu eluks. Reisi vältel saime kõik nautida Leedu rahvustoite, mis olid muidugimõista väga head.

Projektikohtumisel kogutud ideid on plaanis õpilastele ja kooli töötajaile lähemalt tutvustada järgmisel kooliaastal, kui projekti ametlikult läbi saab ning oktoobri lõpus Iirimaal kokkuvõtteid tehakse. Ilmselt mõistab igaüks, et keskkonna eest hoolitsemine peab jätkuma ka pärast meie projekti.

Artikli koostas SIVE Leedu meeskond õpetaja Liis Rüü eestvedamisel.